• Pienenes ārstnieciskās īpašības

    Latviešiem labi zināmā un mīļā pienene ir nepelnīti aizmirsts, taču citur pasaulē augsti novērtēts ārstniecisks augs, ko varētu dēvēt arī par Eiropas žeņšeņ. To apraksts līdzinās pasaku grāmatas lasīšanai. Pienenes var izmantot gan uzturā – salātos, gan kā ārstniecisku palīglīdzekli. Lai mazinātu rūgto garšu pirms salātu gatavošanas lapas var mērcēt ūdenī vai apsegt ar tumšu drānu. Vismaigākā garša ir jaunajām lapiņām, taču uzturā var lietot visu augu, t.sk. saknes un sulu (ja nav iebildumi pret garšu). Citās zemēs pienenes tiek speciāli audzētas, bet pie mums tās atbilstošos laikapstākļos ir sastopamas gandrīz katrā pļavā vai piemājas norā.

    Pieneņu lapās ir daudz dzelzs, cinks, A, B, C, D vitamīnus un daudz minerālvielas. Pieneņu spēja attīrīt asinis jau izsenis tiek izmantota dažādu ķermeni attīrošo procedūru laikā. Papildus tam pienenes var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni asinīs, cīnīties pret aterosklerozi. Pieneņu sulu var izmantot, lai apkarotu kārpas, kašķi, furunkulus un citas ādas saslimšanas, labvēlīgi ietekmē aknu, nieru, kā arī vairogdziedzera un aizkuņģa dziedzera darbību. Palīdz mazināt bronhītu, traheītu un saaukstēšanās slimības, uzlabo zarnu traktu darbību. Pieneņu lietošana arī palīdz uzlabot apetīti.

    Diemžēl zinātniski pētījumi par pieneņu lietošanas efektivitāti cilvēkam nav veikti, taču mēs varam paļauties uz tautas gudrībām. Nav noslēpums, ka visvienkāršākie veselību veicinošie līdzekļi ir ierakstīti tautas atmiņā, bet to zinātniska izpēte nenotiek dēļ nepietiekama finansējuma. Neviena farmācijas kompānijas nav ieinteresēta atklāt,  ka, piemēram, pieneņu lietošana var palīdzēt novērst vainas tikpat labi vai labāk kā tās ražotie medikamenti un pārtikas piedevas. Ja jums ir kāda specifiska kaite, konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu, bet profilaktiski varat izmantot pieneņu dziednieciskās īpašības. Pārbaudiet to efektivitāti uz sevis un, ja tas palīdz, nododiet zināšanas tālāk saviem radiem, draugiem un līdzcilvēkiem, t.sk. ar interneta palīdzību.

Comments are closed.