• Cukura ietekme uz aptaukošanos ASV – filma FED UP

  Pilnmetrāžas filma “FED UP” (skat. zemāk) par pārmērīgas cukura lietošanas ietekmi uz ASV iedzīvotāju, sevišķi bērnu veselību. AKTUĀLI ARĪ LATVIJĀ. Šobrīd 2 no 3 amerikāņiem ir liekais svars un ar to saistītas veselības problēmas. Valdības un birokrātu centieni ierobežot neveselīgo uzturu atduras pret pārtikas industrijas lobijiem. Šobrīd pārtikas industrija ASV darbojas līdzīgi kā tabakas industrija pirms 10 – 20 gadiem – apmaksā savus pētījumus, kas apšauba neveselīga uztura ietekmi, izveido dažādas nevalstiskās organizācijas, kas šķietami izglīto sabiedrību. Vienlaikus tiek izvērstas agresīvas marketinga kampaņas pret bērniem, lai palielinātu to kāri un atkarību no saldinātajiem dzērieniem un pārtikas produktiem.

  REZULTĀTS – Patreiz ASV bērniem tiek prognozēts īsāks dzīves ilgums nekā viņu vecākiem.

  aptaukošanās ASV

  Pētījumi liecina, ka jo agrāk bērns tiek pieradināts pie neveselīgas pārtikas (gāzētie dzērieni, frī kartupeļi, picas u.c.), jo grūtāk tam no šiem produktiem vēlāk atteikties. Rezultātā pārtikas industrijas peļņa sasniedz jaunus augstumus, bet cilvēku veselības stāvoklis būtiski pasliktinās. Krasi pieaug aptaukošanās, sirds un diabēta slimnieku skaits, kā rezultātā palielinās slogs uz valsts veselības budžetu.

  Valsts loma iedzīvotāju veselības uzlabošanā

  Teorētiski vajadzētu domāt, ka šādā situācijā valsts varētu iejaukties un situāciju labot, bet tas nenotiek. Tā vietā, lai noteiktu stingrākus standartus skolām un veicinātu atlaides dabīgiem produktiem valdība dotē kukurūzas industriju un gāzētos dzērienus. Vielaikus ASV valsts un pašvaldību skolās bērniem pusdienās tiek piedāvāta pica, načos, frī kartupeļi  un katrā koridorā stāv ēdienu un dzērienu automāti, kur bērni var iegādāties gāzētos dzērienus, šokolādes batoniņus un citus našķus. Jebkuri centieni ierobežot šo procesu atduras pret industrijas lobijiem, kas izvirza divus argumentus:

  • noraida vai vismaz apšauba jebkurus zinātniskos pētījumus;
  • pārmet valstij pārmērīgu iejaukšanos indivīda dzīvē.

  Šobrīd varam tikai pašausmināties par norisēm ASV, taču jau tagad varam modelēt situācijas attīstību Latvijā, ja pieļausim pārtikas industrijas uzurpēšanos. Lielais secinājums vienlaikus, tomēr ir cits. Mēs katrs pats esam atbildīgi par savu uzturu un to, ko ēdam. Ja Jums ir bērni, Jūs esat atbildīgi arī par viņu veselību un nākotni.

  Noskatieties filmu un sāciet rīkoties jau šodien. Nevajag rīkot protesta akcijas, lai arī tas būtu labi. Sāciet ar savu uzturu un palīdziet saviem tuviniekiem. Idejas izplatīsies un pasaule kļūs labāka.

  Filma par nedabīga uztura ietekmi uz ASV iedzīvotājiem

Comments are closed.